Stránky zákaznické podpory firmy F&G Technics

Autorizovaný prodej - servis F&G Technics Již 12 let se zabýváme prodejem a servisem lesní a zahardní techniky renomovaných značek Jonsered a Husqvarna

Rady & návody

Broušení řetězu

Až 90 % výkonu pily přijde v niveč, pokud budete řezat s tupým či nesprávně nabroušeným řetězem...
 Jak jsem psal v poditulku až 90% výkonu se dokáže ztratit s tupým či špatně broušeným řetězem. Ale to není vše. Jistě víte, že řetěz pohání tzv. buben spojky, na kterém je umístěno ozubené kolečko, do kterého zapadávají vodící zuby řetězu. Pokud je řetěz tupý, Vy na pilu tlačíte v řezu a pila se začíná dusit, dochází v tomto okamžiku k nadměrnému namáhání tohoto tzv. věnečku, řetězky či prstýnku a ten se samozřejmě ničí rychleji než by měl. Dále samozřejmě trpí vodící lišta. Při zmíněnem tlačení na tupou pilu dochází k extrémnímu přetěžování vodícího kolečka lišty a vodící drážky. Rychleji se opotřebí dřážka, která se začne roztahovat a řetěz v ní přestane držet pevnou "stopu " a pila začne tzv. podřezávat tzn., že nebudete schopni udělat rovný řez.
  Myslím, že jsem aspoň lehce nastínil úskalí, která s sebou nese špatné broušení. Tak jak je tomu u seřizování karburátorů ani broušení řetězu se nevyhla velká řadá polopravd a tvrzení o tom, jak správně brousit. Já stavím tento článek na technických podkladech a návodech společnosti Oregon, která je dle mého názoru jedním z největších výrobců příslušenství pro les a zahradu a hlavně co se týče řezných částí pil by se tato společnost dala přirovnat k takovým hráčům jako je Jonsered ( skupina Husqvarna ) mezi motorovými pilami. Samozřejmě sám používám pro ostření řetězů profi připravky značky Oregon a pilníky od té samé značky.
  Takže úvod máme za sebou a můžeme se pustit do tradičního rozdělení pojmů a základních rozměrů řetězů.
Druhů řetězů je celá řada. Spousta z Vás zná určitě to nejzákladnější kritérium, což je kulatý nebo hranatý. Samozřejmě, že existují i řetězy polokulaté či polohranaté. Ale bohužel toto znát nestačí. Dalším a to rozhodujícím faktorem jsou rozměry řetězu. Z praxe můžete znát 0.325", 3/8", 0,404" a 1/2". První dva jsou absolutně nejrozšířenější typy na motorových pilách. Druhé dva jsou již velmi zřídka užívané a to hlavně na harvestorech a ohromných strojích na podélné řezy kmenů extrémních rozměrů. Další rozdělení je podle šířky vodícího zubu a to na rozměry ( v mm ) 1,1-1,3- 1,5-1,6-2,0-2,4. Šířky 1,1 až 1,6 se běžně vyskytují na obou hojně používaných řetězech. Zbylé dvě jsou opět na harvestorech a pod. Všeobecně vzato je možné brousit řetězy zhruba stejným způsobem, ale je více než vhodné brát ohled na doporučení výrobce a to jmenovitě na horizontální sklon pilníku a úhel, pod kterým by měl být řetěz broušen.
Co se vlastně brousí ?
Na řetězech všech typů se brousí tzv. bříško zubu, které je vlastně zodpovědné za řezání a dále se brousí omezovací zuby. Omezovacím zubům valná většina uživatelů nepřikládá většího významu, ale opak je pravdou. Dnes a denně se setkávám s laicky broušenými řetězy a omezovací zuby kolikrát nejsou patrné. Tento zub má zásadní vliv na kvalitu řezu. Pokud bude zub příliš vysoký, nebude zabírat bříško v takové míře jak by mělo a řetěz bude působit, jako by byl tupý. Pokud bude "omezovák" příliš zbroušený, bude odryta velká část bříška zubu a ten se bude do dřeva "zakousávat". Myslím, že nemusím opakovat co všechno se začne ničit, když se bude pila do dřeva zakousávat a nebude řezat.
Jak tedy brousit? 
Důležité je správné vybavení. Myslím nějaký vhodný druh vodítka pilníku ať už rukojeti pilníku s naznačeným úhlem, nebo plechová vodítka s ryskami či profesionální přípravek s velkým množstvím nastavení. Dále je potřeba mít správný průměr pilníku na daný typ řetězu. Na nový řetěz s roztečí zubu 0,325 " je potřeba pilník průměru 4.8 mm. Pokud si všimnete z boku řetězu, zub se od špičky ke konci svažuje. proto je potřeba zhruba od poloviny zubu menší průměr a to 4,5 mm. Pro 3/8" řetězy je určen pilník 5,5 mm na nový a 5,1 na starší řetěz. Tzv. Micro řetězy s rozměrem 3/8" 1,3, které najdete většinou na elektrických a nejmenších farmářských pilách potřebují pouze pilník 4 mm. Dále budete potřebovat plochý pilník na broušení omezovacích zubů a měrku omezovacích zubů. Samozřejmě u každého z těchto výrobků by měl být aspoň lehký návod jak brousit, ale pokud budete zakupovat potřeby pro broušení ve specializovaných prodejnách, tak Vám prodejce určitě odborně poradí ( ochota prodejců je hojně probírána jak v laické tak profesionální společnosti proto se nemusí toto mé tvrzení shodovat se skutečností ).
Vhodné vybavení už máme a teď  se vrhneme na broušení. Nejprve zjistíme, jaký úhel je vhodný pro daný tip řetězu ( býva uvedeno na zadní straně krabičky ). Pokud krabičku nemáme přiložíme pilník s vodítkem ve sklonu buď 25 nebo 30 stupňů. Zvolený úhel musíme dodržovat na všech zubech, abychom dosáhli maximálního řezného účinku. Pilník nasadíme do řezacího zubu tak abychom viděli bříško zubu, ne z druhe strany zubu !. Broušení probíhá jemný tlačením pod zvoleným úhlem směrem zprava doleva. Nikdy obousměrně nebo naopak. Že je zub nabroušený poznámetak, že je hladké lesklé bříškoa zub má ostrou jak horní část tak špičku a boční část. Toto opakujeme na všech zubech řetězu a na obouch stranách. Pokud máme všechny zuby nabroušené pod stejným úhlem je potřeba stejnoměrně zbrousit omezovací zuby. K tomu použijeme měrku omezovacích zubů, která slouří spíše jako omazovač brusného účinku pilníku na stanovenou mez. Výškový rozdíl mezi špičkou omezovacího zubu a špičkou řezného zubu nesmí být větší ne 0.25 mm a to ve smyslu, že omezovací zub je 0.25 mm pod úrovní řezného zubu. Díky měrce omezovacího zubu však nemusíte řešit žádné proměřování a podobně. Pokud nasadíte měrku na omezovací zub a pilník nic nebrousí, znamená to, že omezovací zub má výšku v normě a tudíž není nutné jej brousit, ale je potřeba překontrolovat, jestli je všude stejná výška zubů.
Na co si dát pozor ?
Pokud budete postupovat v souladu s výše uvedeným postupem či návodem k používání stroje a ostřících přípravků, nemělo by se stát nic závažného. Je vhodné čas od času kontrolovat konzistenci řetězu a to nejlépe při přebrušování, jestli není například někde naprasklý, jestli nechybí nýt nebo není ohlý některý zub. Pokud najdete nějakou závadu na řatezu je dobré vyhledat servis a nechat jej opravit popřípadě konzultovat s technikem případné varianty náhrady.

  Broušení řetězu je poměrně složitý proces, ale jak se říká je to o cviku.
Žádné komentáře
 
Potřebujete poradit ? Obraťte se na nás - 606342262 m.kousal@seznam.cz