Stránky zákaznické podpory firmy F&G Technics

Autorizovaný prodej - servis F&G Technics Již 12 let se zabýváme prodejem a servisem lesní a zahardní techniky renomovaných značek Jonsered a Husqvarna

Rady & návody

Elementární závady vodících lišt

Je před Vánocemi, každý někam pořád spěchá, něco shání, prostě vánoce jako takové již dávno nejsou svátky klidu. Je to permanentní stres, infarktové situace a totální nesnášenlivost mezi lidmi a to jak na silnicích, tak v přeplněných obchodech. Ani já jsem se nevyhnul davovému šílenství předvánočních lovů na dárky a jídlo a proto jsem nestihl ani nafotit detailní obrázkovou galerii typických poškození lišt, takže doufám pochopíte, když prozatím budu jen psát a obrázky přidám....někdy později.
   Tak jak bylo v předchozích článcích semtam naznačeno, i vodící lišta je k něčemu důležitá a protože se nechci opakovat v tom, že na vodící liště je závislý výsledek při řezání, stejně jak je tomu u řetězu, bubnu spojky a vlastně i na seřízení karburátoru, tak to řeknu trochu jinak. Lišta je poslední součást motorové pily, která to odskáče, když je špatně broušený řetěz, vadná řetězka nebo vadné mazání, a když je některý z výše uvedených prvků poškozen a svým vlivem poškodí lištu, pila bude špatně řezat a tudíž nebudete spokojeni s výsledkem své práce.

Lištu, která je v pořádku poznáte dvojím způsobem. Vizuálně ( je potřeba trochu zkušeností ) nebo při řezání. Jak již vyplívá z názvu tohoto dílu, lišta slouží k vedení řetězu, proto musí řetěz vést rovně, musí mít volné mazací kanálky, aby mohl mazací olej proudit na řetěz, a celkově musí lišta být rovná, nesmí být žádným způsobem poškozená apod. A vůbec nevadí, že na ní nejsou vidět nápisy. Věřte nebo ne, ale podle toho, že je lišta ošoupaná, mnozí soudí, že je potřeba ji vyměnit .

Vizuální kontrola je, ale podle mého názoru, bezpečnější způsob, jak poznat, jestli je lišta bezpečná a v pořádku. Klasicky, vždy kontrolujte jestli není lišta při položení na pevnou a rovnou podložku prohnutá. Dále je potřeba zkontrolovat kolečko lišty. Jen trochu s ním zkuste pootočit, jestli se nezasekává nebo jestli se nehýbe. Dále zkuste nasadit na lištu řetěz a zkuste s ním zahýbat v drážce. Řetěz by se měl vychylovat jen minimálně. Když už jste u té drážky, podívejte se jestli není na boční straně otřep od řetězu tzn. když řetěz  "běhá" drážkou může spodní částí spojek řetězu jakoby vybrušovat lištu. Tím rozšiřuje drážku a onen otřep na bocích drážky neblaze působí na spodní část spojek řetězu. Dalším bodem kontroly je tzv. špička lišty nebo chcete-li místo kde je umístěno kolečko. Zhruba na úrovni nýtů kolečka bývá velmi často při boční pohledu na lištu vymačkaná - tvar lišty není pravidelně oblý ale jsou zde patrné prohloubeniny. Samozřejmě tento typ závady je individuálně posuzován jako méně závažný, ale podle mých informací a zkušeností může v tomto místě dojít k vytváření extrémního tlaku, protože většina amatérských uživatelů řeže dřevo pouze špičkou lišty místo patou a pak se diví, že velmi brzo praskne kolečko. Jen pro informaci - řetěz se při plném plynu točí rychlostí 20 m za sekundu, tlak, který vyvíjí obsluha na řetěz při řezání je asi desetrák větší než když stojíte celou váhou těla na jedné noze a v kombinaci s řezáním špičkou, což je zhruba nejméně odolné místo řezné části se nemůžete divit, že i sebelepší a drahá lišta je do měsíce na vyhození.
Osobně si myslím, že jsem vyjmenoval zhruba všechny nejdůležitější body, které by jste měli kontrolovat pokud provádíte údržbu nebo jste získali za dobrou cenu od známého téměř nepoužívanou lištu :-)
Žádné komentáře
 
Potřebujete poradit ? Obraťte se na nás - 606342262 m.kousal@seznam.cz