Stránky zákaznické podpory firmy F&G Technics

Autorizovaný prodej - servis F&G Technics Již 12 let se zabýváme prodejem a servisem lesní a zahardní techniky renomovaných značek Jonsered a Husqvarna

Rady & návody

Odstředivá spojka

   Téměř všechny typy motorových pil, křovinořezů a strojů s podobnými typy motorů jsou vybaveny tzv. odstředivou spojkou. Ta slouží k přenosu síly vytvářené motorem na tu část, která vykonává práci. U pily je to například buben spojky, který se při jejím sepnutí roztočí a díky ozubenému kolečku, které je spíše známo jako řetězka či prstýnek, roztáčí řetěz vedený lištou. U křovinořezu například spojka roztočí buben, který je napojen buď na hřídel nebo v horším případě na kovovou strunu a ta následně pomocí úhlového převodu točí strunovou hlavou stroje nebo kotoučem. Jistě mi dáte za pravdu, že spojka je poměrně důležitou součástí stroje a proto jí musíme věnovat nějaký čas, v mém případě stojí za celý článek.
   Celou konstrukci, umístění a typy spojek budu uvádět pro motorové pily Jonsered a Husqvarna tzn. že, pokud budete spojku kontrolovat a udržovat podle tohoto článku například na pile značky Homelite či jiné, může se popis lišit proti skutečnosti.

Jako u všech návodů nemohu ručit za zásahy, které provedete na svém stroji - takže vše je na vlastní nebezpečí !

  Kde spojku nalezneme ?
Odstředivá spojka je umístěna na té straně stroje, ze které lidově čouhá lišta a řetěz. Odborněji - je umístěna pod krytem brzdy. Na motorových pilách zhruba do řady H359 a J 2159 je spojka viditelná hned po odstranění krytu. U modelů 2141, 45, 50, 51 je složena ze dvou segmentů, které jsou spojeny dvěma obloukovými pružinami tvaru písmene C .

   Jak demontovat ?
Spojka je našroubována na klikovém hřídeli v bubnu spojky (řetězce). Pokud budete chtít tuto spojku demontovat, je potřeba vyšroubovat zapalovací svíčku, otvorem pro svíčku prostrčte zarážku pístu ( žádný ostrý nástroj jako šroubovák, nejlépe plast, dají se zakoupit  za pár korun ), aby jste zamezili pohybu pístu, spojku uchopte nejlépe pomocí speciálního přípravku nebo kleští uprostřed, ne za pružiny a pohybem po směru hodinových ručiček uvolněte. Spojka je našroubována na levém závitu, proto se uvolňuje po směru hod. ručiček. Po uvolnění stačí spojku vyšroubovat rukou ven.

   Co kontrolovat ?
Pokud spojku uchopíte za oba segmenty a začnete s nimi pohybovat, nesmí se tyto hýbat.  Když je vše pevné, nic se nehýbe, zjistili jsme, že pružiny spojky jsou v pořádku. Dále kontrolujeme, jestli není spojka po okrajích například olámaná, jestli nechybí kus segmentu, nebo zda na boční části nejsou například drážky. Když už máme demontovanou spojku, zkontrolujeme také buben spojky. Opět kontrolujeme celistvost bubnu, jestli není na vnitřní straně opotřebovaný a jestli není ozubené kolo ( řetězka ) nějakým způsobem poškozená, např. jestli není na věnečku vyběhaná drážka. Po sundání bubnu najdeme na ojnici jehlové ložisko. Je to takový prstýnek, který se skládá z několika válečků. Žádný váleček nesmí chybět. Pokud je vše v pořádku, vezmeme mazací tuk a ložisko řádně promažeme. Nasadíme buben zpět a můžeme začít montovat spojku.

  A jak na zpětnou montáž?
Musíme předělat zarážku pístu a to takovým způsobem, abychom nepoškodili startování, které je v podstatě na stejné ose a pokud bychom montovali spojku a nechali zarážku jak jsme ji nastavili pro povolení, píst by klesal ve válci dolů a tím by došlo k nepřiměřenému namáhání startování. Takže nějakou tyčinkou, kterou zasuneme do válce, tak abychom cítili píst a zatáhneme za startovací rukojeť. Píst se začne pohybovat. až dosáhneme spodní polohy, kdy se začne píst vracet nahoru, vložíme zarážku pístu. Spojku začneme šroubovat proti směru hod. ručiček. Až ji zašroubujeme úplně, použijeme nástroj, kterým jsme spojku demontovali a dotáhneme ji.

  A co ostatní stroje?
Jak jsem psal výše, spojky se liší podle typu stroje. Pro stroje typu 2156, 2159, H 357, 359 je výše popsaný postup stejný, ale spojka je tvořena již třemi segmenty spojenými třemi vinutými pružinami. Buben spojky je na těchto pilách vybaven výměnnou řetězkou, tzn. že, pokud bude na prstýnku vyběhaná drážka, sundáme spojku a prstýnek vyměníme, tudíž se nemusí měnit celý buben.
Poslední jsou stroje stroje typu 365, 371, 372, 2165, 2171 kde je buben spojky obrácený. Po demontáži krytu není spojka vidět. Uprostřed bubnu je seger pojistka. Po odstranění této pojistky sundáme buben a ložisko, což velice usnadňuje kontrolu ložiska a bubnu a následné promazávání. Spojka se musí demontovat stejným způsobem jako u ostatních pil, ale až naposled. Spojka je tvořena třemi segmenty se třemi pružinami tvaru písmene C.

  Bezpečnost ?
Samozřejmě tato část je asi nejvíce důležitá. Při demontáži a montáži spojky používejte nějakou ochranu očí. Síla, kterou pružiny spojují segmenty je poměrně velká a pokud by při manipulaci došlo k vymrštění pružiny, může dojít k velmi vážnému poranění očí. Dále doporučuji používat originální náhradní díly ( pružiny, ložiska, bubny a pod. ) a schválené demontážní připravky. Veškeré jiné přípravky typu " kutil Tim " :-) mohou být nebezpečné.

  Jak na výměnu pružin ?
Nejlépe je uchytit demontovanou spojku do svěráku. Pomocí šroubováku s nasazenými ochrannými brýlemi pružinu vycvakneme na straně jedné a pak přiložíme nad pružinu prst, aby nedošlo k vymrštění a vycvakneme ji na straně druhé. Pro zpětnou montáž potřebujeme kleště na seger pojistky. Pružinu nasadíme na hroty kleští a opatrně začneme pružinu roztahovat, ale jen tak, aby se dala nasadit na segmenty. Pokud by jste ji roztáhli více, dojde k poškození.

Myslím, že jsem zlehka popsal vše co je třeba kontrolovat, jak demontovat, takže pokud budete mít nějaký dotaz, pište mi na mail.
Poslední komentáře
14.11.2009 13:27:26: Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, ale nefungovalo upozornění na nové články v diskuzi... Ji...
28.09.2009 17:39:56: dobrý den, při sečení vysoké trávy se mi na kotouč namotala tráva tak, že motor zhasl. odstranil jse...
 
Potřebujete poradit ? Obraťte se na nás - 606342262 m.kousal@seznam.cz