Stránky zákaznické podpory firmy F&G Technics

Autorizovaný prodej - servis F&G Technics Již 12 let se zabýváme prodejem a servisem lesní a zahardní techniky renomovaných značek Jonsered a Husqvarna

Rady & návody

Seřízení karburátoru

Musím Vás upozornit, že veškeré zásahy do karburátoru, čí seřizování jinde než v odborném servise jsou pouze na vlastní nebezpečí. Nesprávné seřízení může vést k nevratnému poškození válce a pístu
 Řada zákazníků se mě ptá, jakým způsobem se seřizuje pila. Musím hned na začátku vyvrátit mylný dojem většiny, že jde pouze o točení šroubkem doleva a doprava, a že na tom nic není.
Samozřejmě, že seřízení stroje je závislé na aktuální vlhkosti a podmínkách, ve kterých byl stroj seřizován. Jako příklad mohu uvést : seřídím stroj v servisu ve městě a uživatel vyrazí těžit na místo s jinou nadmořskou výškou samozřejmě do lesa, kde jsou úplně jiné klimatické podmínky a pila nemusí pracovat optimálně. Samozřejmě není technicky možné seřizovat stroj na místě, kde bude vykonávat práci a proto zde uvedu postup jakým může být pila seřízena nebo upraveno seřízení přímo na místě.
  Nejprve rozdělení trysek a jejich funkce. Na karburátorech dvoutaktních pil a křovinořezů bývají tří šrouby tzv. trysky. Na krytech strojů jsou tyto označeny písmeny L, H a T . Tryska označená písmenem L má vliv na poměr vzduchu v pohonné směsi a má vliv na základní nastavení volnoběžných otáček. Například pokud bude tryska seřízena na příliš chudou směs může dojít k nedostatečnému mazání pístu ve válcí, protože do válce půjde moc vzduchu a málo směsi benzínu s olejem a dojde k zadření pístu. Pokud bude tryska seřízena na příliš bohatou směs, nebude mít pila požadovaný výkon, bude mít větší spotřebu paliva a bude hodně kouřit. Další tryska je označena T. Tato slouží také k seřízení volnoběžných otáček. Například pokud se točí při volnoběhu řetěz, je možno tento nepříznívý stav tryskou T doladit. Poslední tryska H má vliv na vysoké otáčky. Zase pokud bude seřízena špatně může se pila tzv. přetáčet tzn. že bude mít vyšší než povolené otáčky a nebo bude mít příliš nízké otáčky a tudíž menší než maximální výkon. Dále je pro kvalitní seřízení potřeba znát jak hodnotu volnoběžných otáček, tak i těch maximálních. Přesné otáčky motoru poznáme podle pulsního otáčkoměru, ale myslím, že tento má doma asi tak jeden z tisíce, takže je potřeba ke správnému seřízení i trocha těch zkušeností a znát, jaký zvuk by měla pila mít.
   Nyní ale tedy k samotnému seřízení.
Před seřizováním stroje je nutné perfektně vyčistit vzduchový filtr. Postačuje například čištění stlačeným vzduchem nebo je dobré filtr odmastit v lázni vody s příměsí nějakého detergentu například Jar nebo jiný prostředek na umývání nádobí a poté jej vysušte. Seřizování se zanešeným filtrem by způsobilo potíže v případě, že by jste filtr vyčistili až po seřízení. Karburátor by totiž měl více vzduchu než bylo nastaveno tryskami a mohlo by dojít k nevratným škodám. Filtr je vyčištěný a upevněný. Teď je potřeba zašroubovat trysky L a H nadoraz, ale opatrně. Trysky není vhodné dotahovat příliš silně. Obě trysky následně vyšroubujeme o 1 otáčku ( proti směru hodinových ručiček ). Nastavili jsme je na L =1 a H=1. Položte pilu na rovnou plochu a dbejte maximální bezpečnosti. V okolí pily nesmí být žádné předměty. Teď pilu nastartujte a nechte ji zhruba 10 minut běžet na volnoběh, aby se stroj zahřál na provozní teplotu. Pokud se při volnoběhu točí řetěz, pootočte šroubem T proti směru hod. ručiček dokud se řetěz nezastaví. pomalým vyšroubováváním šroubu L hledejte nejvhodnější volnoběžné otáčky. Jakmile je najdete vyšroubujte trysku L ještě zhruba o 1/8 až 1/4 otáčky. Pokud je zapotřebí nastavte volnoběh ještě pomocí šroubu T. Pomalu jej zašroubovávejte dokud se nezačne točit řetěz a zpětně vyšroubovávejte, dokud se řetěz nezastaví. Nyní je seřízen volnoběh. A poslední v řadě je potřeba seřídit vysoké otáčky šroubem H .
Šroub H ovlivňuje maximální výkon a počet otáček pily. Šroub H nastavený na příliš chudou směs (příliš zašroubovaný), způsobuje přetáčení pily a případně i poškození motoru. Pilu nechte cca 5 vteřin běžet na plný plyn. Potom otočte šroubem H o 1/4 otáčky proti směru hodinových ručiček. Nyní nechte ještě jednou cca 10 vteřin běžet na plný plyn a dávejte pozor na slyšitelný rozdíl při přidávání plynu. Tento postup opakujte při dalším pootočením šroubu proti směru hodinových ručiček o 1/4 otáčky. Tryska H je správně nastavena, když motor při plném plynu trochu čtyřtaktuje. Celkové správné seřízení poznáte, pokud pila při zrychlování reaguje plynule, při volnoběhu se netočí řetěz, a na plný plyn lehce čtyřtaktuje.
   Pokud jste dospěli až do konečné fáze seřízení, stroj se chová jak má, můžete provést zkušební řez. Samozřejmě se správně nabroušeným řetězem, ale správné broušení až někdy přístě :-)

Další informace ohledně potíží se seřizováním Vám mile rád zodpovím na e-mailu  m.kousal@seznam.cz
Žádné komentáře
 
Potřebujete poradit ? Obraťte se na nás - 606342262 m.kousal@seznam.cz