Stránky zákaznické podpory firmy F&G Technics

Autorizovaný prodej - servis F&G Technics Již 12 let se zabýváme prodejem a servisem lesní a zahardní techniky renomovaných značek Jonsered a Husqvarna

Rady & návody

Zásady pravidelné údržby

Každý den mi někdo donese na servis pilu či křovinořez s nejrůznějšímy druhy závad. Ať již stroj špatně startuje, nechce jit do otáček nebo nestartuje vůbec. Většina těchto strojů je však v naprosto dezolátním stavu, jsou špinavé, některé díly jako svíčky, benzínové filtry, vzduchové filtry a další tzv. spotřební součásti nejsou několik let měněny. Z těchto strojů je na první pohled patrné, že majiteli chybí jisté informace z oblasti údržby stroje a jejího vlivu na celkový chod a životnost stroje. Právě toto a mnoho dalších důvodů mě vede k tomu, abych popsal pravidla, jak periodické údržby, tak nejrůznějších občasných intervalů kontrol všech možných částí stroje.
   Vzhledem k tomu, že některé úkony údržby stroje jsou poměrně odborné záležitosti, doporučuji přečíst si záruční podmínky k Vašemu stroji, ve kterých by mělo být uvedeno, do kterých součástí stroje nesmí uživatel zasahovat, a to hlavně proto, aby jste nepřišli o záruku.
   Mezi základní úkony údržby patří seřízení karburátoru, které jsem podrobně popsal v jednom z článků v této sekci. U jednotlivých částí budu uvádět písmena D, T a M což znamená denně, týdně a měsíčně.
   Mezi další úkon údržby patří kontrola bezpečnostího vybavení pily a to hlavně brzda řetězu ( M ). V domácích podmínkách stačí pouze sundat boční kryt spojky, vyčistit prostor od pilin, pryskyřice a oleje, také brzdový pás je třeba očistit, vizuální kontrolou pásu zjistěte, jestli není pás někde naprasklý či nadměrně sbroušený, po té vyčistěte buben spojky, nasaďte řetěz a lištu, namontujte kryt, aktivujte brzdu a vyzkoušejte jestli pohnete řetězem. Používejte ochranné rukavice, aby nedošlo ke zranění! V zabržděném stavu by jste řetězem neměli potočit. Pokud s ním pohnete, navštivte co nejdříve servis. Samozřejmě brzda se zkouší i funkční zkouškou při nastartovaném motoru, ale tento úkon může být nebezpečný a raději jej nechte na odborném servise. Já osobně tuto zkoušku provádím zdarma, takže by to měla být otázka návštěvy Vašeho prodejce.
   Dále se provádí kontrola páčky plynu (D). Nejprve s  motorem v klidu. Naprázdno zkusíte zmáčknout páčku a zjišťujete, jestli se páčka nezadrháva, mačká se lehce a rychle se vrací do původní polohy. Zárověň s páčkou plynu kontrolujeme i dlaňovou pojistku (D), která je zpravidla umístěna na horní části rukojeti. Bez sepnuté dlaňové pojistky nesmí být možné sepnout plyn.
Když už jsme u rukojetí a plynu, zkontrolujte, jestli není rukojeť ( M )naprasklá a ochrana pod pravou rukou nemá žádná viditelná poškození.
   Ve spojitosti s bezpečnostními prvky je i antivibrační systém (T). Ať již je Vaše pila vybavena pružinovým systémem nebo gumovými silenbloky, musí tento systém splňovat stejná pravidla. Pružiny či silenbloky musí být pevně připevněny k pile i k rukojetem. Nesmí mít viditelná poškození jako praskliny nebo poškození. V podstatě stačí chytit pilu za přední rukojeť a zkusit zahýbat motorovou částí pily, jestli například motorová jednotka nevybočuje nějak extrémně z osy nebo jestli pila nějakým způsobem není uvolněná od AV systému.
   Mezi další velmi důležitou součást kontroly patří Stop spínač (D). Kontrola je velmi jednoduchá - nastartujte pilu a zkuste, zda-li se stroj vypne při jeho sepnutí.
   Abychom měli jistotu, že nedojde k žádným potížím při chodu stroje musíme zkontrolovat i tlumič výfuku (T). Tlumič se nesmí hýbat, musí být pevně přichycen k válci. Pokud je tlumič vybaven lapačem jisker ( sítko umístěné u výfukového otvoru ), je potřeba toto sítko pravidelně čistit, minimálně jedenkrát týdně. Mohlo by totiž dojít k přehřívání motoru a nevratným poškozením válce a pístu. Pro jistotu můžete tlumič zkusit dotáhnout.
   A abychom měli absolutní jistotu, že nepůjdeme např. do lesa a přetrhne se nám startovací šňůra (T), zkontrolujeme i ji samozřejmě vytažením na maximální délku a zde kontrolujeme pouze, jestli není natržená nebo roztřepená.
   Veledůležitou součástí údržby je pravidelné čištění a kontrola vzduchového filtru (T). Jak jsem psal v podtitulku, díky zanešenému  vzduchovému filtru může pila špatně startovat, může mít vysokou spotřebu a při tom snížený výkon a v neposlední řadě dochází k nadměrnému opotřebení součástí motoru. Filtr čistíme v pravidelných například týdenních intervalech a to stlačeným vzduchem, pokud nemáte možnost čistit stlačeným vzduchem můžete jej vyprat ve vlažné vodě s příměsí Jaru či jiného neagresivního odmašťovacího prostředku. Čištění praním je vhodné provádět v každém případě aspoň jednou za měsíc, nebo v případě, že filtr vyčistíte pomocí kompresoru a pila má neustále potíže se startováním a chodem samotným.
   Současně se vzduchovým filtrem zkonrolujte i zapalovací svíčku (M). Kontrolujeme, jestli na ni nejsou nějaké nánosy nečistot, jestli jsou kontaktní místa čistá.
  A úplně poslední, ale asi nejvíce důležitý je chladící systém stroje (T). Do něj patří kryt startování, setrvačník, prostor u karburátoru, žebrování válce a kryt válce. Odmontujte kryt startování a vyčistěte vnitřní prostor kolem kladky startování, hlavně žebrování na krytu musí být čisté, protože mezi ním je nasáván vzduch. Takže je potřeba nejlépe nožem vyčistit případané nalepené piliny a pryskyřici. Další na řadě je setrvačník. Stejně jako u všech součástí je potřeba vyčistit prostor kolem setrvačníku, setrvačník jako takový a popřípadě očistit modul zapalování. Postupně jsme se dostali až ke karburátoru. Většinou bývá prostor kolem něj a karburátor samotný zanešen pouze pilinami. Nejrychlejší způsob čištění je použít kompresor. Je potřeba, aby bylo zamezeno vniku nečistot do karburátoru. To znamená ucpat hrdlo sání vzduchu ( prostor, na kterém je uchycen vzduchový filtr ). Posledním místem k čištění žebrování válce, které má zásadní vliv na chlazení válce. U hobby strojů bývá žebrování pouze zanešené pilinami, ale najdou se i takové stroje, hlavně ty, které uživatel absolutně nečistí, na kterých je silná vrstva tuhé hmoty a tu je potřeba odstranit opět nožem a lehce přečistit ocelovým kartáčem. Kryt válce očistíme z vnitřní strany.
   Po absolvování všech těchto kroků si můžete být jisti, že Váš stroj bude fungovat správně a hlavně bezpečně.
Žádné komentáře
 
Potřebujete poradit ? Obraťte se na nás - 606342262 m.kousal@seznam.cz