Stránky zákaznické podpory firmy F&G Technics

Autorizovaný prodej - servis F&G Technics Již 12 let se zabýváme prodejem a servisem lesní a zahardní techniky renomovaných značek Jonsered a Husqvarna

Slovník pojmů a názvů

  • Zde se budu věnovat poměrně rozsáhlé tématice a tou jsou názvy technologií aplikovaných ve strojích Jonsered a Husqvarna, např. Turbo, Air Injection, X-torq, Clean Power a další.

 Systém odstředení nečistot z nasávaného vzduchu je znám již od roku 1987, kdy švédská firma Jonsered poprvé na světě aplikovala tuto technologii do svých motorových pil. Vzhledem k tomu, že jak Jonsered, tak Husqvarna byly součástí koncernu Electrolux a tato technologie se ukázala jako jeden z nejzajímavějších nápadů posledních let, začalo být turbo montováno i do pil Husqvarna, aby nedocházelo ke znevýhodnění této značky na trhu. Ale aby tento krok nebyl pro koncového zákazníka příliš průhledným, začala jej Husqvarna nazývat Air injection - vzduchová injekce. Systém není v ničem jiný než Turbo u Jonseredu. Stejný setrvačník, stejný usměrňovač vzduchu...prostě vše úplně stejné. Do nedávna měl ale Jonsered určitou výhodu, a to hlavně co se týče efektivnosti odstřeďování. I přes všechny použité komponenty, které jsou, jak jsem říkal stejné, Husqvarna měla kryty válce zhruba o necelý centimetr níže posazené blíže válci než Jonsered. To znamenalo, že ( viz obrázek ) jak proudily piliny se časem v Husqvarnách zaneslo žebrování válce a kryt a tím pádem nedocházelo ke kvalitnímu odstředění nečistot a filtr se zanesl. Proto Jonsered díky výše posazeným krytům nepotřeboval tak časté intervaly čištění, jako Husqvarna. V poslední asi dvou letech se stroje začaly, co se týče konstrukce, krytů, technologií velice podobat, takže pro zkušeného zákazníka je volba mezi Jonseredem nebo Husqvarnou pouze otázka ceny, nebo poskytovaných služeb tím daným prodejcem. Osobně si myslím, že když se ocitnete v prodejně, kde Vám nabídnou Jonsered například 2150 za nějakých 12990,-- a vedle ní Vám nabídnou Husqvarnu 350 za nějakých 13490,--, na obě pily máte stejný servis a výhody u prodejce, tak byste se asi rozhodli pro Jonsered.

Můj názor na tuto technologii? Opravdu to funguje a je to super pomůcka pro uživatele.
Všichni uživatelé pil jistě vědí, k čemu slouží napínání řetězu. Napínání řetězu z boku je další poměrně velkou inovací, kterou na motorových pilách Jonsered a Husqvarna vývojáři provedli. Proč zmiňuji tuto, dnes již běžnou, věc? Protože tento způsob napínání řetězu byl ve své době opravdu velkou výhodou Jons. a Husq. oproti konkurenci. Ještě dnes najdete na mnoha modelech levnějších strojů, ale i na strojích poměrně známých značek zastaralý a nepraktický systém napínání zepředu. Ke každé pile dostanete kombinovaný klíč ve tvaru T. Pokud vlastníte pilu s napínáním zepředu vedle lišty, je jasné proč k této inovaci došlo. Než najdete šponovací šroub v tom nánosu pilin a oleje, protože je umístěn v těsné blízkosti řezné části,a než se Vám podaří s ním otočit, tak Vám pěkně potečou nervy :-) . Jen doplním, že první pily s napínáním z boku se objevily zhruba kolem roku 2000, takže tato inovace je stará asi 9 let.

Můj názor ? Spolehlivé, ověřené a hlavně smysluplné vylepšení a zjednodušení obsluhy stroje s minimální poruchovostí.
Dalo by se říct, že toto napínání se stává šlágrem posledních let. O co jde? Jak jsem psal v článku o bočním napínání řetězu. Relokalizace šponovacího šroubu ze předu na bok byla revolucí ve zjednodušení obsluhy stroje, ale bohudík ne poslední. Inovátorský tým si vzal za úkol zjednodušit obsluhu a údržbu stroje co nejvíce. Proto byl vymyšlen speciální systém bezklíčového napínání. Uživatel byť s bočním napínáním řetězu musel učinit následující. Vzít klíč, povolit šrouby lišty, došponovat řetěz, a znovu dotáhnout šrouby. Díky umístění z boku poměrně nenáročná záležitost, ale pořád to trvalo. U bezklíčového napínání se pouze vyklopí kruhová část, odšroubuje se ( podotýkám ručně ) a pokud si všimnete na obrázku vlevo je ozubené kolečko, kterým se točí ( opět rukou ) a tím se řetěz šponuje. Dá se říci, že tato technologie je poměrně dobrým nápadem a musím hned vyvrátit názor šťourelů, není to pouze plast. Plastové jsou jen kryty převodového mechanizmu, který je kovový. Otázkou do budoucna je jen to, s čím nás soudruzi ze severu překvapí.

Můj názor : Velice zajímavý nápad, velmi jednoduchá obsluha. Za tu dobu co je tento systém na některých modelech pil jsem ( a teď klepu na dřevo ) neměl žádnou reklamaci, či poruchu. Doufám, že to tak vydrží.
Jak z názvu technologie vyplýva, jedná se o systém startování. Každý a hlavně občasný uživatel ví, co to je za práci dostat do chodu motorovou pilu. Ta námaha, to vypjetí, které musí člověk podstoupit, než to začne brblat :-) . Pár chytrých hlav se spojilo dohromady a je na světě dvoupružinový systém spin start nebo jak má husqvarna ve zvyku vše přejmenovávat - smart start. Klasické startování má jednu pružinu, která pomáhá navíjet startovací šňůru zpět. Spin start má pomocnou pružinu, která dokáže pomáhat zvyšovat sílu při tahu nahoru. V podstatě pomůže dodat větší švih setrvačníku za vydání minimální síly obsluhy. Tento způsob startování je určitě velice dobrou pomůckou, ale má zkušenost, jako prodejce a servisáka? Zprvopočátku pomocné pružiny poměrně často praskaly, ale to mohlo být jen například špatnou sérií těchto pružin a druhá věc, která mi teda vadí asi nejvíce je to, že kvůli pomocným pružinám je potřeba ještě jedna kladka a díky ní musel být kryt startování rozšířen a tím pádem je pila co se týče designu zase o nějaký krok zpět a to myslím naprosto vážně, i když teď riskuji, že se do mě pustí někdo z Husqvarny nebo z Jonseredu. Jen si vzpomínám, že do nedávna se Jonseredí i Husqvarňácký obchodní zástupci oháněli štíhlým tvarem stroje a tím pádem lepší manipulovatelností... neva uvidíme, jestli je to krok správným směrem.
Takto se nazývá jedna z největších inovací současnosti. Není to pouze jedna věc - vychytávka něčeho, nebo doplnění - jde o novou koncepci motoru motorové pily. A v čem je koncepce nová? Nebudu Vás zatěžovat odbornými výrazy jako venturiho trubice, pružiny krátkého spojení apod. V podstatě má stroj označený clean power nebo x-torq nové karburátory, které pomocí hadic tzv. vyplachují válec vzduchem. Seřizují se úplně jiným způsobem než klasická pila. Samozřejmě u těchto strojů nechybí Turbo nebo chcete-li Air injection, dalším efektem tohto vylepšení je maximální kroutící moment ve větším rozpětí otáček motoru ( proto Husqvarna trefně nazvala x-torq - extra krouťák ) a dalším výsledkem je nižší spotřeba paliva a nižší emise skleníkových plynů ( jonsered nazval Clean power - čistá síla ). Samozřejmě u těchto strojů je upřednostňována hrubá síla stroje, kterou disponuje, rychlá akcelerace, perfektní vlastnosti při práci. Další hlavně vizuální změnou je design strojů. U Husqvarny jsou označeny např. 455, 460, 445 a u Jonseredu 2245, 2250, 2255. Tyto se na první pohled liší od starších modelů kryty, které jsou oblejší a stroj jako takový je robustnější.

Můj názor na tuto technologii? Tyto série strojů mají poměrně velkou a dobře zpracovanou reklamu a podklady pro servisy jsou také poměrně detailní. Tato série si získává velkou oblibu hlavně kvůli deklarovaným vlastnostem, které v praxi fungují. Na těchto pilách je opravdu znát, že švédi opravdu vytvořili něco nového, co se odlišuje a zkušenější uživatel pozná výjimečnost stroje při prvním nastartování. Není to jen blaf jako v případě škodovky, která udělá Fabii s novým motorem a ona je úplně stejná, hlavně po straánce vlastností motoru, jako ta stará. Vesměs mohu říci, že kvalita použitých materiálů, kvalita konstrukce stroje, ergonomie i vzhledem k celkové vyšší váze jsou velice dobře skloubeny dohromady tak, aby nebyl stroj zbytečně drahý, ale zároveň kvalitně zpracovaný.

Post scripta : Prodal jsem za rok 2008 asi 30 pil Clean power technology a zase klepu na dřevo - ani jedna reklamace či problém, který by vyžadoval delší servis než hodinu - naopak pil starších sérií jsem měl v servisu požehnaně a to byly třeba zakoupeny v roce 2008.....
Pod zkratkou AV-systém se skrývá anti vibrační systém. jistě již název napoví, že se jedná o soustavu nějakých prvků, které tlumí vibrace. U levnějších strojů a hlavně u společnosti Stihl ( fuj, nerad jmenuji konkurenci, ale Stihl je v mnoha věcech opravdu hodně pozadu ) ještě dnes naleznete tzv silenbloky - gumové válečky, které oddělují motorovou část od rukojetí. Hlavní a největší nevýhodou těchto gum je to, že jsou poměrně náchylné k opotřebení například v benzínu či oleji dojde k naleptání a prasknou. Tento systém je opravdu hodně zastaralý ( husqvarna 266, 268, Jonsered 670, 2045 ) zhruba přes 10 let se u koncernu husqvarna používá pružinový systém. Pružiny jsou pouze tři, jsou vytvořeny z pružných slitin oceli, a jsou na stroji rozmístěny tak, aby došlo k co možná nejefektivnějšímu tlumení vibrací od motoru. Nemusím ani podotýkat, jaké výhody mají kovové pružiny proti gumám. Jak výdrž, tak cena opravy.

Názor technika? Třípružinový AV systém je opravdu hodně efektivním pomocníkem pro zlepšení celkového komfortu práce. Když byly gumové silenbloky na všech pilách ( bylo jich šest ) a praskaly jak na běžícím pásu, nikdo neremcal a platil tisíce za nové silenbloky. Mohu říci, že praskly kompletně všechny čtyřikrát do roka, každá výměn všech vyšla i s prací na 1500,--. Ocelové pružiny praskají jen zřídka a když už tak praskne jedna, i s prací za 370,-- , ale ironií života je to, že pánové profíci remcají u jedné výměny pružiny více než u 6-ti silenbloků...
 
Potřebujete poradit ? Obraťte se na nás - 606342262 m.kousal@seznam.cz